Dnešní zákazníci nás staví před paradox, kdy chtějí všechno, ale ne vše najednou. Někdy se chtějí obsloužit sami, jindy chtějí komunikovat s člověkem. Občas chtějí ke kontaktu používat WhatsApp, Facebook Messenger nebo Alexu, zároveň však chtějí mít možnost využít tradiční telefonní hovor.
Zákazníci chtějí být ve spojení, ale zároveň nechtějí být rušeni; chtějí být obslouženi stejně jako všichni ostatní, ale cítit, že je s nimi zacházeno jako s jedinečnou osobností. Chtějí konzistentní a očekávané služby, ale současně být i příjemně překvapeni. Požadují maximální možnosti, ale jednoduchost. Zkrátka toho chtějí hodně a to, co chtějí, se neustále mění a posouvá.
Přirozeně, rychle, v kontextu
Dnešní paradoxní zákazník byl společností Gartner označen jako „Everything Customer“ a jeho obsluha může být výzvou. Jak si tedy udržet náročného a mnohdy vrtkavého zákazníka spokojeného? Dobrým začátkem je podívat se na charakteristiky zákaznického prostředí takového zákazníka a poté definovat, co se podílí na vytvoření jeho co nejlepšího zážitku.
Za prvé, vše se musí obejít bez námahy, což znamená přirozeně a intuitivně, stejně jako rychle, snadno a proaktivně. Jinými slovy, každá interakce s organizací by měla probíhat prostě jednoduše. Zadruhé, zákaznické prostředí by mělo být personalizované – alespoň v mysli osoby, která se v něm nachází, aby bylo cílené na ni a jí přizpůsobené. Za třetí by mělo být inteligentní, což znamená, že by mělo být dobře informované a relevantní, založené na kontextu všeho, co zákazníka obklopuje, ale zejména být k dispozici přesně v okamžiku, který je pro zákazníka důležitý. A konečně by mělo být konzistentní, očekávané a stejné na všech kontaktních místech, kde se přichází se zákazníkem do kontaktu. Kromě toho všeho, a to je nejdůležitější, musí být stejně snadné vrátit interakci zpět do výchozího stavu, například možností provést vrácení zboží a získat zpět peníze.
Zásadní je, že zážitek zákazníka musí být zapamatovatelný, aby se odlišil od všech ostatních. Podrážděná a frustrující zkušenost je zážitkem, který zákazníkům utkví v paměti určitě, mnohem lepší je být zapamatovatelný díky tomu, že poskytujete to, co zákazník očekává a něco navíc – dobrý pocit. Možná to nezaručí stálou loajalitu přelétavých zákazníků – pro ně má loajalita nulovou trvanlivost – ale značka organizace je souhrnem všech zážitků, které poskytuje, což znamená, že zážitky, které vyvolávají dobrý pocit, jsou zážitky, na kterých záleží.
![]() |
Natalie Keightley Autorka článku je marketingová manažerka pro oblast kontaktních center ve společnosti Avaya, zaměřuje se na zákaznickou zkušenost jako součást digitální transformace organizace. |